Inne spojrzenie na palenie
Sięganie po używki takie jak kawa, czy papierosy są podświadomym wołaniem o wzmocnienie nerek, a szczególnie prawej nerki, w której wg medycyny chińskiej mieści się energia TSING pochodząca od ojca.
Sięganie po używki takie jak kawa, czy papierosy są podświadomym wołaniem o wzmocnienie nerek, a szczególnie prawej nerki, w której wg medycyny chińskiej mieści się energia TSING pochodząca od ojca. Wszystkie choroby, które są osłabieniem energii yang w ciele, związane są bezpośrednio z prawą nerką, którą wiele osób postanowiło wzmacniać pseudo-ogniem, jakim jest dymek z papierosa. Psychiczne np. lęki i brak poczucia własnej wartości bądź fizyczne osłabienie energii nerek, np. wychłodzenie, obciążenie metabolitami, lub metalami ciężkimi jest prostą drogą do sięgnięcia po używki. Rzucanie palenia, przy chronicznym osłabieniu nerek, najczęściej kończy się fiaskiem, dlatego, że nerki odpowiadają m.in. za silną wolę, wewnętrzną siłę, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i odwagę. Odpowiednio przeprowadzona terapia oczyszczająca organizm, wzmacniająca wewnętrzne organy oraz bezpośrednio wspomagająca rzucanie palenia poprzez biorezonans BICOM może zakończyć się sukcesem, jeśli tylko zaangażujesz się w proces odbudowy swojego zdrowia. W pierwszej części artykułu przybliżymy Wam statystyki związane z paleniem papierosów, mechanizm uzależnienia oraz skutki używania nikotyny. W drugiej części natomiast skupimy się na metodach terapeutycznych i samym procesie wychodzenia z uzależnienia.
Palenie papierosów – co mówią liczby?
W Polsce codziennie po papierosa sięga ponad 8 mln ludzi (badania Global Adult Tobacco Survey Poland – GATS), z czego ponad połowa palaczy wypala więcej niż 10 papierosów na dzień! Aż 70 % palaczy pragnie porzucić nałóg, z czego ponad 90 % deklarujących taką chęć, nie podejmuje w tym kierunku żadnych działań z obawy o brak powodzenia. Statystyczny palacz w ciągu trwania swojego nałogu rzucał palenie ok. 7 razy. Tak wygląda to obecnie, jeśli chodzi o statystyki i wyniki ankiet.
Cena i zakazy niestraszne dla palaczy
Głównie widać to podczas zakupów w sklepach, kiedy można zaobserwować liczbę osób kupujących „paczkę fajek” oraz na ulicach, a konkretniej, przy koszach na śmieci, gdzie wyrastają, jak grzyby po deszczu, puste paczki po papierosach i zgaszone na brzegach pety. Tylko co takiego sprawia, że pomimo licznych zakazów i wzrostu cen papierosów- popyt na nie jest tak ogromny?
Uzależnienie od nikotyny
Jako promotor zdrowego trybu życia przejrzałem fachowe materiały i dotarłem do takiej jednostki chorobowej jak nikotynizm, który jest poważnym zespołem uzależniania powodującym bardzo rozległe problemy zdrowotne, zarówno u osoby uzależnionej, jak i również u jej bliskich, którzy są zmuszeni do biernego wdychania tej mieszanki toksycznej.
Podkreślam: nikotyna jest silną neurotoksyną, co oznacza, że uszkadza układ nerwowy, przewyższając swoją toksycznością wiele innych substancji, które najczęściej są zakazane.
W jednym papierosie przeciętnie znajduje się 1 gram tytoniu, który z kolei zawiera 1-2 % nikotyny, która zaczyna działać na organizm palacza w ciągu 7 sekund od zażycia (czas potrzebny na przedostanie się nikotyny z jamy ustnej do mózgu).
W przypadku nikotynizmu występują objawy takie jak w uzależnieniu od innych substancji psychoaktywnych (np. heroiny, morfiny, alkoholu). Zespół uzależnienia od nikotyny składa się z objawów behawioralnych, fizjologicznych i zmian procesów poznawczych, które pojawiają się w toku wielokrotnego użycia nikotyny (tytoniu). Brak pobudzenia, czy stymulacji receptorów nikotynowych, w przypadku, gdy osoba nie może sięgnąć po papierosa – a jest uzależniona – skutkuje całym szeregiem objawów, takich jak:
zawroty głowy, niepokój, rozdrażnienie, głód nikotynowy (silną potrzebę sięgnięcia po papierosa), zmęczenie – pojawia się nagle, drażliwość, spadek koncentracji, irytację, zaburzenia snu – zazwyczaj nagle pojawiająca się bezsenność, zaburzenia apetytu – silne jego zwiększenie.
Wpływ palenia na zdrowie
Oprócz nikotyny każdy wypalany papieros zawiera około 600 substancji chemicznych, z których podczas spalania powstaje ponad 7 tysięcy związków chemicznych, a w tym 69 z nich powoduje raka, natomiast wiele innych jest silnie toksycznych, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych (m.in. oddechowego, nerwowego, pokarmowego). Poniżej kilka przykładów substancji, które wciąga się wraz z dymem:
- ACETON – trujący rozpuszczalnik organiczny, składnik farb i lakierów,
- AMONIAK – drażniący gaz, stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych i środków czyszczących,
- ARSEN – trujący metal ciężki, składnik chemicznych środków bojowych,
- CYJANOWODÓR – kwas wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej; stosowany do trucia szczurów.
Ta lista jest jeszcze bardzo długa: BENZOPIREN, BUTAN, CHLOREK WINYLU, DIBENZOAKRYDYNA, FENOL, METANOL, NAFTYLOAMINA, TLENEK WĘGLA itp.
Dym tytoniowy powoduje powstawanie w organizmie wolnych rodników, które wywołują reakcje utleniające (niszczące), na skutek czego następują zmiany w strukturze DNA, białek i lipidów. Procesy te, wpływają na bardzo szybkie starzenie się organizmu, oraz obniżają poziom witamin o działaniu antyutleniającym, takich jak: A, C i E, które również wpływają na elastyczność i regenerację skóry. Stwierdzono, że u palaczy utrata witaminy E z krwi następuje dwa razy szybciej, niż u osób niepalących. Palenie zaburza procesy immunologiczne organizmu, zwiększając podatność palacza na infekcje sezonowe, nawracające zapalenie oskrzeli, bakteryjne i grzybicze zmiany skórne oraz nowotwory. Nikotyna wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, ogranicza prawidłowe dotlenienie i dożywienie tkanek skóry oraz całego organizmu, zostawiając po sobie chroniczne niedokrwienie i osłabienie naczyń krwionośnych.
Krótkoterminowy wpływ palenia na zdrowie to: krótki oddech, astma, szybsza akcja serca, impotencja, niepłodność i zwiększone stężenie tlenku węgla we krwi.
Długoterminowe skutki palenia papierosów obserwuje się między innymi w nieustannie wzrastającej liczbie: zawałów serca, udarów mózgu i nowotworów.
I chociaż skutków palenia można wymienić tu o wiele więcej, należy pamiętać, że tyczą się one nie tylko samego uzależnienia od nikotyny, ale również całego stylu życia.
Zainteresowanych zapraszamy na:
- Sprawdzenie stanu zdrowia i obciążeń organizmu metodą VegaTest: 250 zł
- Zabieg odczulania biorezonansem BICOM od nikotyny: 180 zł